25 Haziran 2008 Çarşamba

Decal Üretimi

DEKAL ÜRETİMİ

1- Tasarım:
Esasen tasarım; bilgi, beceri ve gerekli programları kullanabilme kabiliyeti ile ilgilidir. Bu konuda çok tartışma olmakla beraber, program tercihinde Corel’in önde olduğunu belirtmek lazım. Bununla beraber, benim şahsi fikrim; hangi programla amacınıza yönelik materyali elde edebiliyorsanız, doğru grafik-tasarım programı, sizin için odur.

Diğer taraftan, tasarım için gerekli programları kullanmayı bilmiyor olabilirsiniz. Bu sebeple aşağıdaki linkte kendi kullandığım tasarımı veriyorum. Tasarımda 1/144, 1/72 ve 1/48 ölçekli uçaklar için yuvarlak ve kareli forslar ayrıca Türk bayrakları mevcut. Verdiğim tasarımı aynen kullanabilirsiniz. Renk, çözünürlük ve ebat olarak herhangi bir problemi yoktur. Bu tasarım için a4 ebadındaki beyaz dekal kâğıdını kullanmanız gerekmektedir. (zannederim 20'den fazla uçak çıkaracak kadar malzeme var üzerinde)tasarımın linki:

http://rapidshare.com/files/157907525/dec.rar

Bazı diğer model forumlarında kendi tasarımlarını yayınlayan modelciler oldu, fakat kendilerini şahsen tanımadığım için izin alma imkânım olmadı. Dolayısıyla burada o tasarımları paylaşmayacağım. Bir de uyarıda bulunmak isterim. Bazı sitelerde, kişiler veya şirketler kendi tasarımlarına dair örnekleri yayınlamaktalar. Bunlar çözünürlük ve ebat olarak uygun olmadığı gibi, etik olarak da başkasının emeğini çalmak modelciye yakışmayacak türde bir davranıştır.

2- Baskı:
Evde baskı yapacaklar için, mürekkepli yazıcıdan uzak durulmasını öneririm. Dekal kâğıdının yüzeyinde mürekkepli yazıcıdan dolayı kurumama ve dağılma problemi oluyor. Önerim lazer yazıcı kullanmanızdır. Evde bu imkânı olmayanlar için, kâğıt konusunda daha detaylı bilgi vereceğim.

3- Vernik:
Şayet vernik kullanacaksanız, kullanacağınız verniğin en önemli özelliği profesyonel ressamların da kullandığı verniklerden olmasıdır. Muhakkak ki bunlar farklı kalitelerdedir. İyi olanı tercih edilmelidir. Zaten satılan yerlerde satış elemanları konu ile ilgili yeterli bilgiye sahipler, marka konusunda onlara danışılabilir. Diğer taraftan vernik kuruma aşamasında güneş görmemelidir ve en önemli nokta olabilecek en ince şekilde atılmalıdır. Aksi takdirde sararma yapar ve uygulama zamanında dekalinizin dağılmasına sebep olur.

4- Dekal kâğıdı
Kâğıt konusunda alternatif yöntemden bahsedeceğim. Bazı baskı merkezleri var. Porselen bardak-kupa vs. üzerine baskı yapıyorlar. Buralarda transfer kâğıdı veya sulu çıkartma kâğıdı olarak anılan kâğıt bizim kullandığımız dekal kâğıdının aynısıdır. a4 ebadındakinin fiyatı da bu merkezlerde 4,5 YTL’dir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, 2 tip kâğıt olduğudur. Kâğıtlardan birisi şeffaf, diğeri beyazdır. Şayet yakarak basamıyorsanız; şeffaf olanı, seri numaraları, yazılar gibi arkası şeffaf olanlar için; beyaz olanı ise diğer tasarımlar için kullanmalısınız. Kâğıt kalitesine gelince ben oldukça tatmin oldum. Yırtılma, patlama, çatlama kati suretle yapmıyor. Zannederim plastik katkılı olduğu içindir.

Bahsettiğim merkezlerde bu kâğıtları işleyen yazıcılar mevcuttur. Yalnız bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim. Bu yazıcılar 2 tiptir. Birisi sadece ütü ile basılan cinsten bir kâğıda baskı yapar. Bu baskıyı tercih etmeyeceğiz. Zaten kullanacağınız kâğıda da bu şekilde baskı yapmak mümkün değildir. Bu merkezlerde a4 ebadı için baskının fiyatı 50 YKr'dir. Bu arada önemli bir nokta, yazıcılarda beyaz renk mürekkep yoktur. Dolayısı ile şeffaf kâğıda baskıda beyaz rengi kullanamayacağınızı unutmayınız. (Beyaz renk baskı kabiliyeti konusunda benim bildiğim tek yazıcı ALPS MD-1000’dir. Sanıyorum artık üretilmiyor)

Bu şekilde çıktısını aldığınız dekal kâğıdını, boyaların suda dağılmaması için verniklemeniz gerekmemektedir. Doğrudan kullanabilirsiniz. İsteğe bağlı olarak vernikleyecek arkadaşlar için önerim şudur; resim malzemesi satılan yerlerde bir tutamaca monte edilmiş küt uçlu ve yaklaşık 5x5 cm ebadında kare şeklinde süngerler var. Bu süngeri mat resim verniğine batırdıktan sonra bir gazete üzerinde sürterek fazlasını alıp ondan sonra kâğıda ince bir hat şeklinde çekmenizdir. Aksi takdirde vernik tabakası çok kalın olur. İşlemin ardından, karanlık ve havadar bir yerde kurutmanızı öneririm.

Aslında daha farklı tasarımlar yapıp onları da paylaşmak arzusundaydım ama zaman kısıtlılığı nedeni ile ileriki bir tarihe ertelemek zorunda kaldım. Vakit buldukça, hazırladığımız diğer tasarımları da buradan paylaşmaya devam edeceğim.

2 yorum:

Dr Reha dedi ki...

hocam tasarımlar için verdiğiniz link ölü eğer sizin için zahmet olmazsa dr.rehatopak@gmail.com adresine gönderebilir misiniz tasarımları

Hasan Dogan dedi ki...

2018 den yazıyorum link hala ölü mümkünse linki yeniler misiniz. Teşekkürler :)