21 Ağustos 2008 Perşembe

Prezentabıl Nedir Güzel Kardeşim?

Şu prezentabıl kavramına ciddi manada gıcık kapıyorum. Pazar günleri gazetelerle verilen iş yaşamı ile ilgili ekleri genelde okurum, nedir durum diye. Amcam iş ilanı vermiş, torna tesfiyeci arıyor ama prezentabıl (!) olacak. Yürü be, kim tutar diyor, alnından öpüyorum tabi kendisini.
Nedir prezentabıl? Türkçe karşılığı "sunulabilir"dir. Ha bu ilanları verenlerin Türkçe ile bir alıp veremedikleri olabilir, ben pek ilgilenmiyorum o kısmıyla. Fakat terimin Türkçe karşılığı ciddi manada mide bulandırıcı. Sunulabilir olmak lazım iş sahibi olmak için. Başka bir deyişle, güzel bir et parçası olmalısınız. Böylece firmanız sizi sektördeki bilimum it, köpek, çakal, sırtlan, aslan, kaplanın önüne, üzerinize güzel bir takım elbise giydirerek sunabilsin, onlar da gözleri ile vücudunuzun her bir yanını rahatlıkla kemirebilsin.
Prezentabıl (sunulabilir) terimi, tamamen kişiliksiz ama eli yüzü düzgün et parçası istihdam etmek isteyen firmaların, köle veya koyun tüccarı misali kendi malında aradığı bir özelliğin adıdır. Aşağılayıcıdır. Kendini prezentabıl bulan da, prezentabıl personel arayan da aşağılıktır.

Hiç yorum yok: